Nabídka našeho eshopu

PHILALUX3 - SAFE 9865

PHILALUX3 - SAFE 9865

  • Cena: 3695 Kč

Paralely a rozdíly mezi sběratelstvím poštovních známek a mincí

Filatelie a numismatika, dvě klíčové oblasti sběratelství, představují fascinující svět historie, kultury a umění. Zatímco filatelie se zaměřuje na sběratelství poštovních známek, numismatika se věnuje studiu a sběratelství mincí. Ačkoli se tyto dvě oblasti zdají být na první pohled zcela odlišné, existují mezi nimi zajímavé paralely i rozdíly, které mohou společně obohatit zážitek ze sběratelství.


Jedním z hlavních bodů, který spojuje filatelii a numismatiku, je hodnota jednotlivých sběratelských předmětů. Tato hodnota je dána několika faktory, mezi které patří stáří, vzácnost, stav a historický význam. Například stará a vzácná poštovní známka nebo mince může mít značnou sběratelskou hodnotu. Stejně tak mohou mít zvláštní edice nebo chybné tisky vyšší hodnotu právě pro sběratele.

Ceník poštovních známek - katalog World Philately 2022 - 9 zn. zemí na DVD

Na DVD je devět známkových zemí - ČSR (1918-1939), ČSR (1945-1992), ČR (1993-2021), SR (1993-2021), Protektorát ČaM (1939-1945), Slovenský stát (1939-1945), Rakousko (1850-1918), Rakousko (1918-1938), Uhersko (1871-1918).

  • Cena: 949 Kč


Nicméně, je také důležité zmínit, že hodnota není vždy jediným faktorem, který motivuje sběratele. Mnoho lidí sbírá poštovní známky a mince pro radost z učení se o historii, kultuře a umění. Každá poštovní známka a mince nese v sobě příběh o době, ve které byla vytvořena, o národech, které ji vydaly, a o umělcích, kteří ji navrhli.

Dalším společným prvkem filatelie a numismatiky je potřeba znalostí a vědomostí. Sběratel musí být obeznámen s historií, geografií, uměním a dokonce i chemií, aby mohl plně ocenit a porozumět svým sběratelským předmětům. Navíc je důležité mít znalosti o správném skladování a péči o sběratelské předměty, aby byla jejich hodnota zachována.


Přestože existují společné rysy, existují také některé klíčové rozdíly mezi filatelií a numismatikou. Prvním rozdílem je pochopitelně materiál, z kterého jsou předměty vyrobeny. Poštovní známky jsou obvykle vyrobeny z papíru, zatímco mince jsou vyrobeny z různých kovů. To má významný dopad na to, jak je třeba s těmito předměty zacházet a jak je skladovat. Zatímco mince vyžadují ochranu před korozí a opotřebením, poštovní známky potřebují ochranu před světlem, vlhkostí a mechanickým poškozením.


Dalším rozdílem je způsob, jakým jsou tyto sběratelské předměty vystaveny a prezentovány. Poštovní známky jsou často prezentovány v albech-zásobníkách nebo rámech, aby byly chráněny a zároveň dobře viditelné. Mince, na druhou stranu, jsou často ukazovány ve speciálních albech nebo vitrínách, které umožňují pohled na obě strany mince.

522-537 - vícepásky v čistém stavu

522-537 - vícepásky v čistém stavu

  • Cena: 14500 Kč


Přestože jsou filatelie a numismatika dvě odlišné oblasti, mohou se navzájem obohatit. Sběratelé mincí mohou rozšířit svůj záběr o sběratelství poštovních známek zemí, kterých se týkají jejich mince, a naopak. To může poskytnout širší a hlubší kontext pro jejich sbírky a otevřít nové možnosti pro výzkum a objevování.


Mnoho sběratelů také hledá předměty, které spojují obě oblasti, jako jsou poštovní známky vydané k výročí mincovny nebo mince vydané k výročí poštovní služby. Tyto předměty představují unikátní spojení mezi filatelií a numismatikou a mohou být vysoce ceněné.


Kromě toho, sběratelství obou těchto předmětů může poskytnout ucelenější pohled na historii a kulturu. Poštovní známky často odrážejí politické a sociální události doby, zatímco mince mohou odhalovat ekonomické a technologické trendy. Společně tedy mohou poskytnout bohatý a komplexní obraz minulosti.


Závěrem lze říci, že ať už jste sběratelem poštovních známek, mincí, nebo obou, je důležité přistupovat k svému koníčku s otevřenou myslí. Každá oblast sběratelství nabízí unikátní příležitosti k učení, objevování a obohacování. Ať už si vy berete cokoli, nezapomínejte, že pravé bohatství sběratelství spočívá v radosti z objevování, poznávání a sdílení svých pokladů s ostatními.


Při sběratelství je důležité také pochopit, že toto hobby nemá jen historickou a kulturní hodnotu, ale také emoční a sociální hodnotu. Sdílení své vášně s ostatními, buď prostřednictvím klubů, výstav, nebo online komunit, může přinést nové přátelství a zkušenosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený sběratel, je důležité mít na paměti, že každý předmět ve vaší sbírce je součástí většího příběhu.


V neposlední řadě, sběratelství může přinést i významné finanční výhody. Ačkoli to by nemělo být hlavní motivací pro sběratelství, je nesporné, že některé poštovní známky a mince mohou dosáhnout vysokých cen na trhu. Investování do vzácných a cenných předmětů může tedy přinést i finanční obohacení.


Jak filatelie, tak numismatika, představují fascinující oblasti, které mohou obohatit životy svých sběratelů. Ať už se rozhodnete pro jednu, nebo se ponoříte do obou, vždy budete mít nekonečné možnosti objevování, učení a radosti z nových nálezů. Vždyť právě to je podstata sběratelství.


Doufám, že tento článek vám poskytl užitečný vhled do světa filatelie a numismatiky. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše sběratelské zájmy, nezapomeňte, že klíčem je užívat si proces sběratelství a těšit se z každé nové příležitosti k objevování a učení. Protože ať už sbíráte cokoli, je to vaše vášeň a zájem, které dělají sběratelství tak vzrušujícím a obohacujícím.Paralely a rozdíly mezi  sběratelstvím poštovních známek a mincí


Paralely a rozdíly mezi  sběratelstvím poštovních známek a mincí


Paralely a rozdíly mezi  sběratelstvím poštovních známek a mincíAutor: Redakce | 10. 5. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Rakousko - čistá - č. 929-932

Rakousko - čistá - č. 929-932

  • Cena: 560 Kč
Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč