Nabídka našeho eshopu

PHILALUX3 - SAFE 9865

• Cena: 3695 Kč

Regionálne kolo 35. roč. Filatelistickej olympiády

Regionálne kolo FO pod názvom Športom ku zdraviu sa pre západoslovákov uskutočnilo v sobotu 17. mája. Pozvánky boli na všetky KMF regiónu zaslané mesiac pred jeho konaním, aby organizátori včas pripravili materiálne podklady pre súťaž. V pozvánke bolo uvedené, že platí aj pre vedúceho krúžku, ktorý sa prípadne s deťmi súťaže nezúčastní, ale chce poznať organizáciu, priebeh súťaže, získať informácie od ostatných vedúcich a pod. V stanovenom termíne poslali návratky dva trnavské KMF a Ing. J. Maniaček st. z Nitry.

Samotná súťaž sa konala v Akadémii vzdelávania v Trnave. Posledný predmaturitný týždeň a víkend na prípravu pred začínajúcimi maturitnými skúškami spôsobil, že neprišli súťažiaci D kategórie, ďalej časť súťažiacich z ostatných kategórií, lebo už začali školské výlety a 1 KMF účasť svojich krúžkarov ospravedlnil. Takto bolo regionálne kolo záležitosťou 3 krúžkov.

Súťaž začala tradične testami a po nich deti pracovali na miniexponátoch. Testy opravovali Ing. Matej Zachar a Ing. J. Maniaček, na hodnotení miniexponátov spolupracovali obaja menovaní a Mgr. J. Mička. V hodnotení jednotlivých miniexponátov neboli vcelku žiadne zásadné rozdielnosti v posudzovaní kvality. Ako obyčajne, časť súťažiacich bola veľmi dobre pripravená ako teoreticky (získali body blízko maxima možných) a v praktickej úprave boli „dobré“ body za úpravu a rozmiestnenie materiálu, chyby boli v pravopise, v poňatí témy aj vo výbere známok. Postupujúci do národného kola majú dostatok času na úpravu, prípravu s novými otázkami k tematickej časti a na skvalitnení miniexponátov. Zaujímavosťou bolo, že iba jeden súťažiaci robil rámiky okolo známok, vcelku málo bolo iného filatelistického materiálu (celiny, príležitostné pečiatky, výstrižky a pod.)

Všetci súťažiaci aj ďalší mladí filatelisti, ktorí pomáhali pri organizácii, dostali pamätné listy, celiny a suveníry darované POFISom, súťažiaci na medailovom umiestnení dostali diplomy, ktoré pre KM ZSF dal vyhotoviť POFIS. Každý účastník dostal skart, darovaný Ing. Maniačkom a komisiou mládeže, vrátane ďalších suvenírov.

Najlepším účastníkom regionálneho kola bol Andrej Lovász z Nitry, ktorý získal spomedzi všetkých súťažiacich najviac bodov (94), druhý najlepší bol Štefan Horváth z Trnavy (92 b). Vecné ceny pre medailistov budú odovzdané dodatočne.

Súťaž prebehla vcelku bez sklzov a v dobrej atmosfére, takže pred dvanástou hodinou sa účastníci po vyhlásení výsledkov porozchádzali do svojich domovov. Pre všetkých bolo radostné konštatovanie, že budúce stretnutie bude pre nich na Kongrese mladých filatelistov v dňoch 6.- 7. júna v Bratislave – a to buď ako súťažiaci alebo ako delegáti, čo bude odmenou za celoročnú aktívnu prácu v KMF.

Autor: Ján Mička | 4. 6. 2008