Sbíráte poštovní razítka?

Opomíjenou kytičkou na louce české filatelie jsou poštovní razítka. Ví se, že existují, ale již nikdo pořádně neví, jaká jsou, kolik jich je a kdy se používaly. Jenom málo poodhrnul roušku jejich tajemství Nebeského katalog a katalog Novotného, o přesnosti a úplnosti už se nedá vůbec hovořit. Na tomhle poli hospodaří především námětoví filatelisté. Mezi ně samozřejmě patří filatelisté sportovně olympijští, takže se není co divit, že se setkáváme se snahou ozřejmit toto pole neorané širší filatelistické veřejnosti. Záměr vytvořit kompletní přehled všech razítek začali olympsporťané naplňovat podle následujícího schématu: vydat postupně šest dílů katalogu sportovních poštovních razítek s následující náplní.

1. Sportovní strojová propagační razítka z území Československa do roku 1945

2. Sportovní strojová propagační razítka z území Československa v období 1945 - 1992

3. Výplatní otisky se sportovní tématikou z území Československa do roku 1992

4. Ruční příležitostná sportovní razítka z území Československa do roku 1945

5. Ruční příležitostná sportovní razítka z území Československa 1945 - 1992

6. Sportovní poštovní razítka České republiky 1993 – 2003

Dva tučně uvedené tituly z popsaných šesti již spatřily světlo světa koncem minulého roku. Autorem katalogu sportovních strojových razítek I.republiky je Jaroslav Petrásek. Naprostá většina popisovaných razítek je vyobrazena, včetně jejich různých rozlišovacích znaků denních razítek a popisu jejich turnusového využití, které bylo v mnoha případech obvyklé. Uspořádání katalogu je chronologické, v jednotlivých létech abecedně podle jednotlivých poštovních úřadů. Uvedeno je i cenové ohodnocení jednotlivých razítek na kompletních celistvostech a na výstřižcích. Závěrem najdou zájemci rejstřík všech razítek podle jejich tématiky.

Autorem druhého z již vydaných dílů je Ladislav Janoušek. Náplní jeho práce jsou všechny druhy poštovních razítek se sportovní tématikou z období prvních deseti let existence České republiky. Zájemce zde tedy najde ruční příležitostná razítka, razítka 1.dne vydání, strojová propagační razítka i otisky výplatních strojů. Všechna razítka jsou vyobrazena, uvedeno tentokrát není jejich cenové ohodnocení. Tematický rejstřík na závěr je samozřejmý.

Obě publikace se zcela jistě stanou cenným přírůstkem do knihovny nejen sportovních sběratelů. Cena prvního dílu 35,- Kč, druhá publikace 50,- Kč. Zájemci mohou objednat jednotlivé díly na adrese: Ing. V. Diviš, Truhlářská 20, 110 00 Praha 1. V letošním roce připravuje Olympsport část uvedenou pod číslem 2, tedy pokračování katalogu strojových propagačních razítek z období ČSR II.

Sbíráte poštovní razítka?


Sbíráte poštovní razítka?


Autor: Jaroslav Petrásek | 18. 1. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář