Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci

Padne další světový rekord za poštovní známku? Britská Guyana 1c magenta a proslulá americká rarita 24c Inverted Jenny ve čtyřbloku budou draženy 8. června 2021 v aukční síni Sotheby’s v New Yorku. Zároveň s nimi bude dražena unikátní zlatá dvacetidolarová mince Double Eagle z roku 1933. Všechny tři rarity pocházejí ze sbírky návrháře obuvi Stuarta Weitzmana.

Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci

Je to už dlouhých 7 let, kdy padl světový rekord za nejdražší poštovní známku. Proslulý obuvník Stuart Weitzman tehdy koupil známku Britská Guyana 1c magenta za neuvěřitelných 9 480 000 USD plus aukční poplatky. Známka z roku 1856 byla objevena v roce 1873 dvanáctiletým školákem v podkroví rodinného domu a od té doby změnila několikrát majitele. Mezi její držitele patřili takové osobnosti, jako Philip von Ferrary nebo John E. du Pont, pravnuk E. I. du Ponta, zakladatele světově proslulé chemické firmy. Známka bude dražena s odhadní cenou 10 miliónů dolarů, což je, dle mého názoru, zcela neopodstatněná cena. Známka není ani nejstarší, ani nejhezčí, ani první z daného území. Podobných známek vlastně existuje mnoho a přitom dosahují řádově nižších cen. Podle mne ji Weitzman v roce 2014 výrazně přeplatil, jak už to ale bývá, tak tím nasadil nový trend, a je možné, že se udrží.

Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci

Bohužel, Weitzman si neodpustil přidat na zadní stranu známky svoji majetnickou značku, která je velice výrazná.

Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci

Druhá rarita, která se bude dražit ve stejný den, je americká 24c Inverted Jenny ve čtyřbloku. Této známky byl vytištěn pouze jeden 100 kusový arch a je zajímavé, že dodnes je zdokumentováno 99 kusů, pouze jedna známka chybí! Podobný čtyřblok byl dražen v roce 2019 aukční síní Spink New York a dosáhl částky $ 1 450 000. Weitzmanův blok obsahující i deskové číslo pochází z dolního okraje archu a dá se očekávat, že dosáhne vyšší ceny.

Životní cesta této rarity je, stejně jako u výše zmíněné 1c známky, perfektně zdokumentována - od koupě celého stokusového archu 14. května 1918 mužem jménem William T. Robey, až k dnešnímu majiteli. Naposledy byl tento blok dražen před 16 lety, kdy ho v roce 2005 koupil finančník a investiční guru William Gross za 2,97 miliónu USD. Následně ho v soukromé transakci koupil v roce 2014 právě Weitzman.

Více se o historii těchto známek dočtete v mé knize “Poštovní známky – koníček, nebo investice?” o níž jsem psal v prosincových novinkách na mém webu.

Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci

Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci

Dále bude Sotheby’s dražit jedinečnou dvacetidolarovou minci 1933 Double Eagle s odhadní cenou kolem 15 miliónů dolarů. Tato mince je unikátní v tom smyslu, že to je jediný exemplář, který může být vlastněn soukromou osobu. Weitzman ji pořídil na aukci v roce 2002 za rekordní částku, která byla téměř dvojnásobkem předchozí prodejní sumy.

Tato mince je poslední americká zlatá oběžní mince, čímž zakončila tradici započatou již v roce 1795. Mince sice byla vyražena, ale nikdy nebyla puštěna do oběhu. Bylo nařízeno, aby byly všechny vyražené exempláře zničeny, pouze dva kusy byly zaslány do Smithonian Institution. V roce 1937 (ve stejném měsíci, kdy byly tyto mince roztaveny), se ale objevilo na sběratelském trhu několik exemplářů. V následném vyšetřování americká Secret Service zjistila, že všechny objevené kusy byly ukradeny z US mincovny a tudíž nelegálně vlastněny. Jeden exemplář byl ale zakoupen jen pár týdnů před začátkem vyšetřování v roce 1944 a dokonce mu byla (chybně) udělena vývozní licence. Mince skončila v diplomaticky nedotknutelné sbírce egyptského krále Farouka, kde zůstala až do roku 1954. Její pohyb a vlastnictví je poté až do roku 1996 neznámé! V tomto roce byla mince zabavena americkou Secret Service při razii v new yorském hotelu Waldorf Astoria. Následovala několikaletá právní bitva, která došla až k Nejvyššímu soudu. Výše zmíněná mince nakonec získala povolení k legálnímu soukromému vlastnictví. Nyní si ji můžete koupit i vy.

Jsem rád, že do ní Weitzman nevyryl také svoji značku. :-(
Radek Novák
Facebook: @investičníznámky
Instagram: radek.austria
www.postovni-znamky.eu


Autor: Radek Novák | 28. 4. 2021

Komentáře

Světové rarity

Přidat komentářZobrazit komentáře