Nabídka našeho eshopu

Album na poštovní známky - vč. listů VARIO

Album na poštovní známky - vč. listů VARIO

  • Cena: 459 Kč

Umělá inteligence ve filatelii

Rozmach umělé inteligence ve filatelii? Pro někoho téma těžko uvěřitelné a pochopitelné, ale je to tu, a jako vše to má své pro a proti. Díky projektu ChatGPT od společnosti OpenAI můžeme nahlédnout i my, jak taková umělá inteligence pracuje.

Při prvním pokusu jsem byl velice skeptický, ale poměrně rychle jsem zjistil, že se mýlím a nedůvěra není na místě. Je to opravdu tady. Můj první dojem je, že spisovatelé a redaktoři nebudou mít co žrát :-). (parafráze na populární český film Pelíšky).

První má otázka byla, z jakého zdroje čerpá?

Odpověď byla: Jsem velký jazykový model vyvinutý a provozovaný společností OpenAI. Můj tréninkový korpus zahrnuje různé zdroje, včetně textů z internetu, knih, novin a dalších publikací. Mým úkolem je přinášet relevantní a správné informace na základě toho, co jsem se naučil během svého tréninku. Když odpovídám na dotazy, snažím se využít relevantní informace z mých zdrojů a zároveň zajistit, aby mé odpovědi byly přesné a relevantní pro dané téma.

Další má otázka byla, zda by nemohl napsat článek o filatelii? Ano, nějaký chybičky to mělo, ale výsledek je po drobných úpravách docela dobrý. Posuďte sami.

Rád bych napsal článek o filatelii, což je sběratelská oblast, která se zabývá sběrem a studiem poštovních známek a souvisejících materiálů. Filatelie je oblíbená sběratelská oblast s mnoha nadšenci po celém světě. V tomto článku se podíváme na historii filatelie, významné poštovní známky a některé základní pojmy.

Historie filatelie:

Filatelie jako sběratelská oblast se vyvinula v 19. století, kdy byly vydány první poštovní známky. První známka byla vydána v roce 1840 v Británii a znázorňovala profil královny Viktorie. Tato známka byla použita k platbě poštovného a stala se velmi populární mezi sběrateli.

Významné poštovní známky:

Existuje mnoho významných poštovních známek, které jsou mezi sběrateli velmi žádané. Mezi nejvýznamnější patří Modrá Mauricius, která byla vydána v roce 1847 v Britské Mauricijské republice. Tato známka je velmi vzácná a sběrateli může stát desítky tisíc dolarů. Další známou známkou je Penny Black, která byla první známkou vydána v Británii v roce 1840. Tato známka se vyznačuje tím, že na ní je pouze profil královny Viktorie a černá barva.

Základní pojmy ve filatelii:

Ve filatelii se používají různé pojmy, které jsou specifické pro tuto sběratelskou oblast. Některé základní pojmy zahrnují:

Filatelie: věda o poštovních známkách a poštovní historii.
Filatelista: sběratel poštovních známek a souvisejících materiálů.
Známkové edice: počet vytištěných poštovních známek.
Poštovní pečeť: razítko, které se používá k ověření, že poštovní zásilka byla doručena.

Závěr:

Filatelie je zajímavou sběratelskou oblastí, která má dlouhou historii. Sběratelé po celém světě se věnují sběru a studiu poštovních známek a souvisejících materiálů. Existuje mnoho významných poštovních známek, které jsou mezi sběrateli oblíbené
...atd. Konec citace umělé inteligence.

No, není to špatné. Na začátek velmi dobré. Další má otázka byla, jak se zdokonaluje?

Odpověď je:

Jako strojově učící se model se zdokonaluji pomocí dvou hlavních procesů: trénink a fine-tuning.

Během tréninku jsem byl naučen na obrovském korpusu textů a většina mého "vědění" pochází z tohoto procesu. Trénink zahrnoval zpracování obrovského množství dat, kde jsem se snažil identifikovat vzorce a vztahy v datech a naučit se porozumět lidskému jazyku.

Fine-tuning je proces, kdy se model upravuje pro konkrétní úkoly a specifické domény. Například, pokud bych měl být uplatněn v oblasti zdravotnictví, model by byl upraven, aby byl schopen lépe porozumět a odpovídat na otázky týkající se této oblasti. Tento proces umožňuje modelu lépe se přizpůsobit konkrétním úkolům a stát se lepším v těchto oblastech.

Kromě toho, aby byl model neustále zdokonalován, je nezbytné průběžně aktualizovat tréninkový korpus a dodávat mu nové informace, aby byl schopen reagovat na nové a aktuální informace. OpenAI také používá různé techniky pro zlepšení výkonu modelu, jako je například změna architektury modelu, optimalizace a vylepšení tréninkového procesu.


Konec citace a můj názor. Uznale smekám. V jakémkoliv oboru, který si dokážeme představit má tato umělá inteligence velkou budoucnost. Pochopitelně i v našem oboru filatelie. Strojové učení se bude zdokonalovat a vylepšovat. Zatím jsou články spíše informativního charakteru, ale dříve než později se bude jednat o formu, kde nerozeznáme, zda článek píše odborník a filatelista, nebo právě tato umělá inteligence. Toto platí i v oboru umění, kdy umělá inteligence maluje a vytváří neuvěřitelná díla. Holt spisovatelé a umělci to budou mít v této době těžké. Musíme se přizpůsobit a s umělou inteligencí pracovat. Jinak brzo asi umřeme hlady.

Ještě mne zajímalo, zda zná Infofila.cz. Odpověď potěšila.

Jako počítačový program jsem obeznámen s mnoha webovými stránkami a také s Infofila.cz. Jedná se o český specializovaný portál věnovaný filatelii a poštovnímu sběratelství.

Na stránkách Infofila.cz lze najít informace o nových vydáních poštovních známek, sběratelských materiálech a filatelistických akcích. Zároveň stránky nabízejí i služby pro filatelisty, jako je nákup a prodej sběratelských materiálů, přehled aukcí, zprávy z oblasti filatelie a diskuzní fórum pro filatelisty.

Pro filatelisty je Infofila.cz užitečným zdrojem informací a možností pro nákup a prodej sběratelských materiálů.


Co se týče učení umělé inteligence, to jsem si vyzkoušel s otázkou na mou osobu – tedy Zdeněk Jindra. Nejdříve jsem byl nežijící filatelista, ale postupně se strojově opravil a zveřejnil docela dobrý životopis. Jsou tam nepřesnosti, ale i tak je to dobré.

Cituji: Pokusím se nyní popsat žijícího Zdeňka Jindru, který působí v oblasti filatelie a je spojen s portálem Infofila.cz.

Zdeněk Jindra je filatelista a znalec poštovních známek s mnohaletou zkušeností. Jindra se rovněž aktivně podílí na provozování a rozvoji portálu Infofila.cz, který patří mezi největší české webové stránky věnované filatelii a numismatice. Na tomto portálu publikuje zajímavé články o filatelistických tématech.

Zdeněk Jindra je také aktivním sběratelem a je známý pro své sbírky poštovních známek, zejména z období první republiky a poštovních celin. Dále sbírá také pohlednice, bankovky a další filatelistické materiály.

Jindra je významnou osobností české filatelie a jeho přínos k rozvoji a popularizaci této sběratelské oblasti v České republice je významný.


Zeptal jsem se i na kolegu Jaromíra Petříka:

Ano, jméno Jaromír Petřík se mi skutečně zdá povědomé. Mám v databázi informace o filatelistovi a vystavovateli Jaromíru Petříkovi, který patří mezi významné osobnosti české filatelie.

Jaromír Petřík je český filatelista a sběratel poštovních známek, který se věnuje filatelistickým výstavám. Na svém kontě má mnoho významných výsledků a ocenění na mezinárodních i národních výstavách.

Jaromír Petřík je tedy významnou osobností české filatelie a jeho přínos k rozvoji této sběratelské oblasti je významný.


S umělou inteligencí se musíme všichni seznámit a postupně s ní pracovat. Snad to všichni přežijeme :-).

Nový magazín se zaměřením na umělou inteligenci a virtuální realitu - Virsone.com


Autor: Zdeněk Jindra | 20. 2. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

  • Cena: 999 Kč
Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč