Umělecká díla na známkách: Karel Škréta (1610 - 1674)

Datum vydání: 10. listopadu 2010
Název emise: Umělecká díla na známkách: Karel Škréta (1610 - 1674)
Nominální hodnota: 24 Kč
Katalogové číslo: 661
Výtvarný návrh: Karel Škréta
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy: á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochy černé barvy v kombinaci s barevným ofsetem

Umělecká díla na známkách: Karel Škréta (1610 - 1674)

Námět známky:

Paris a Helena (kolem 1672) - Národní galerie v Praze. Karel Škréta patří k nejvýznamnějším českým barokním malířům 17 století. Škrétům tehdy patřil predikát vladyků, říkali si přídomkem Šotonovský ze Závořic. Žili v Praze a v Kutné Hoře, kam přišli z jihočeské Olejnice. Škrétův otec Konrád zemřel, když byly malému Karlovi tři roky. Malý Škréta byl pak poslán na výchovu ke svému strýci Pavlovi Škrétovi, který mu mohl dopřát bohatou humanistickou výchovu v Týnské škole. Karel Škréta se tehdy naučil latinsky, německy a francouzsky, což mu velmi pomohlo v jeho pozdějších cestách za zkušenostmi. Malovat se pravděpodobně naučil u některého ze dvorních mistrů na královském dvoře. Do Prahy se Škréta vrátil v roce 1638 a brzy se stal jedním z tamních nejvyhledávanějších malířů a poté i nejvýznamnější osobností české ranně barokní malby. Jeho dílna byla jednou z největších v Praze a Škréta v ní zaměstnával celou řadu učedníků a tovaryšů. Proslavil se hlavně svými vynikajícími portréty, oltářními malbami, kresbami a návrhy ilustrací. Jen zřídkakdy však maloval obrazy s mytologickými tématy. V pozdějších dílech začal používat techniku šerosvitu. Škréta byl autorem Svatováclavského cyklu pro augustiniánský klášter na Zderaze na Novém Městě v Praze (1641) a pracoval také na řadě oltářních obrazů pro nejvýznamnější z pražských kostelů (kostel sv. Tomáše a sv. Mikuláše na Malé Straně, sv. Štěpána, Panny Marie před Týnem) a chrám Nanebevzetí Panny Marie cisterciáckého kláštera v Plasech. Škrétovi se nakonec (skrze jeho úsilí domoci se spravedlnosti prostřednictvím Dvorské královské komory) podařilo získat zpět rodinný majetek, zabavený po útěku jeho příbuzných z Čech, a následně byl velmi majetným malířem.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou vychází obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. Na obálce je motiv obrazu Karla Škréty "Čechy oslavované Historií a Poezií". Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě tmavě hnědé.
(zdroj www.cpost.cz)

Umělecká díla na známkách: Karel Škréta (1610 - 1674)

Umělecká díla na známkách: Karel Škréta (1610 - 1674)

Umělecká díla na známkách: Karel Škréta (1610 - 1674)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.


Autor: Zdeněk Jindra | 10. 11. 2010

Komentáře

Výborné riešenie

Výstava

Přidat komentářZobrazit komentáře