Vánoce a trocha poštovní historie

Vánoce a trocha poštovní historie

Kouzelné slovo Vánoc – BETLEHEM. Nejde o pojmenování z pohádky, nejsou to jen „jesličky“, které o Vánocích vídáme v kostelích i mnoha domácnostech. Je to jméno skutečného místa, kde se narodil Ježíš Kristus. Pokračování vyprávění vánočního příběhu ponechám na jiné, vzdělanější. Jako filatelista se chci zmínit o přiloženém výstřižku z dopisnice Rakouské pošty v zahraničí, odeslaného z rakouského poštovního úřadu ve městě Jerusalem, z konce 19.století. Proto přes známku s císařem pánem (na přetiskovém vydání v měně „Para/Piaster“) razítko s textem „JERUSALEM-OESTERREICHISCHE POST“ a dále razítko poštovny „BETLÉEM“. Ano, jedná se o ten Betlehem, o kterém jsem se zmínil na začátku.

V roce 1859 byl v Jerusalemu zřízen rakouský poštovní úřad. Výročí zřízení připomíná rakouská známka z roku 2005 (viz. příloha). Budova vyobrazená na známce tam sloužila jako rakouský poštovní úřad v letech 1901-1914, a dodnes tam stojí. Odtud se poštovní zásilky přepravovaly do přístavu Jaffa, aby je převzal parník Rakouského Lloydu k další přepravě.
Rakousko nebylo jediné, které si na teritoriu tehdejší Osmanské říše zřídilo poštovní úřad. Dále to byly poštovní úřady Francie, Ruska, později též Německa a Itálie, které byly v Jerusalemě zřízeny. Tato zajímavá a sběratelsky oblíbená poštovně-historická kapitola byla pak ukončena propuknutím první světové války.

Vánoce a trocha poštovní historie


Autor: Jaroslav Tomandl | 16. 12. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář