Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč

Filatelistické kuriozity na filatelistické výstavě v muzeu v Boskovicích ve dnech 14.3. - 5.5.2024

Každý sběratelský obor má svoje kuriozity, filatelie v tomto není žádnou výjimkou.

Velkou kuriozitou je určitě gramofonová deska ve formě poštovní známky vydaná v roce 1962 při příležitosti první Světové výstavy poštovních známek PRAGA 1962 v Praze, na které je nahraná znělka a slavnostní pochod Světové výstavy poštovních známek PRAGA 1962 od Symfonického orchestru AUSVN. Tuto gramofonovou desku vydal SUPRAPHON a stála tehdy 5,-Kčs.


Další zajímavou kuriozitou je aršík vydaný v Indonésii při příležitosti Světové výstavy Bandung 2017 s portrétem boskovického vystavovatele Jaromíra Petříka, který na této výstavě vystavoval. Podobné aršíky se svým portrétem tehdy dostal každý vystavovatel. Vzhledem k tomu, že je na známkách aršíku název státu Indonesia a nominál 4 x 5000 indonéských rupií, je tento aršík poštovně platný!


Další kuriozity jsou například v porovnání cen známek modrý MAURITIUS POST OFFICE (dochovalo se jich 12ks a ceny v současnosti se pohybují v milionech amerických dolarů) s jinými známkami v minulosti a v současnosti.


V roce 1890 dva tehdejší největší filatelističtí velikáni hrabě Ferrari a britský sběratel Tapling vyměnili modrého Mauritia POST OFFICE za černý novotisk známky tehdejšího Afghánistánu, tzv. „Tygří hlavy“. Tento novotisk je pravděpodobně unikátem. Na ukázce je pro ilustraci skutečná originální známka „Tygří hlavy“ vydaná v roce 1876. Jen podotýkám, že katalogová cena této známky je 12,50 GBP, tedy kolem 370,-Kč...


V roce 1963 při aukci sbírky Mauritia z pozůstalosti sběratele Maurice Burruse došlo k senzaci, kdy se známka druhého vydání Mauritius POST PAID vydražila za vyšší cenu než Mauritius POST OFFICE. Jednalo se o známkové pole č.7, kde rytec Barnard proryl písmeno „C“, takže vzniklo „O“ a místo PENCE je na známce nápis PENOE. Musíme vzít v úvahu, že tisková deska se velmi rychle opotřebovávala a počet známek natištěných v nejvyšší kvalitě se pohybuje v desítkách. Odhad nepoužitých a použitých známek je cca 60 kusů, z toho chybotisky PENOE jsou nepoužité v nejvyšší kvalitě známé pouze 3ks, takže jde určitě o větší raritu než modrý Mauritius POST OFFICE, kterých se dochovalo 12, jak jsem již uvedl.
Autor: Jaromír Petřík | 8. 3. 2024

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4725 Kč
Velká Británie - klasika filatelie - 1840 - SG. 5, TWO BLUE, vodorovná 3-páska

Velká Británie - klasika filatelie - 1840 - SG. 5, TWO BLUE, vodorovná 3-páska

  • Cena: 25000 Kč