Nabídka našeho eshopu

Albové listy A4 Československo (1945-1992), nezasklené, zvýhodněný komplet (742), 10x desky, 10x archivní box,

Československo 1945-92, zvýhodněný komplet-plná verze (742 listů) + 10 ks desek se zlatotiskem a archivními boxy (zaplatíte pouze 9 ks desek a archivních boxů a 1 desky a 1 arch.box získáváte zdarma)

  • Cena: 12143 Kč

Filatelistické kuriozity na filatelistické výstavě v muzeu v Boskovicích ve dnech 14.3. - 5.5.2024

Každý sběratelský obor má svoje kuriozity, filatelie v tomto není žádnou výjimkou.

Velkou kuriozitou je určitě gramofonová deska ve formě poštovní známky vydaná v roce 1962 při příležitosti první Světové výstavy poštovních známek PRAGA 1962 v Praze, na které je nahraná znělka a slavnostní pochod Světové výstavy poštovních známek PRAGA 1962 od Symfonického orchestru AUSVN. Tuto gramofonovou desku vydal SUPRAPHON a stála tehdy 5,-Kčs.


Další zajímavou kuriozitou je aršík vydaný v Indonésii při příležitosti Světové výstavy Bandung 2017 s portrétem boskovického vystavovatele Jaromíra Petříka, který na této výstavě vystavoval. Podobné aršíky se svým portrétem tehdy dostal každý vystavovatel. Vzhledem k tomu, že je na známkách aršíku název státu Indonesia a nominál 4 x 5000 indonéských rupií, je tento aršík poštovně platný!


Další kuriozity jsou například v porovnání cen známek modrý MAURITIUS POST OFFICE (dochovalo se jich 12ks a ceny v současnosti se pohybují v milionech amerických dolarů) s jinými známkami v minulosti a v současnosti.


V roce 1890 dva tehdejší největší filatelističtí velikáni hrabě Ferrari a britský sběratel Tapling vyměnili modrého Mauritia POST OFFICE za černý novotisk známky tehdejšího Afghánistánu, tzv. „Tygří hlavy“. Tento novotisk je pravděpodobně unikátem. Na ukázce je pro ilustraci skutečná originální známka „Tygří hlavy“ vydaná v roce 1876. Jen podotýkám, že katalogová cena této známky je 12,50 GBP, tedy kolem 370,-Kč...


V roce 1963 při aukci sbírky Mauritia z pozůstalosti sběratele Maurice Burruse došlo k senzaci, kdy se známka druhého vydání Mauritius POST PAID vydražila za vyšší cenu než Mauritius POST OFFICE. Jednalo se o známkové pole č.7, kde rytec Barnard proryl písmeno „C“, takže vzniklo „O“ a místo PENCE je na známce nápis PENOE. Musíme vzít v úvahu, že tisková deska se velmi rychle opotřebovávala a počet známek natištěných v nejvyšší kvalitě se pohybuje v desítkách. Odhad nepoužitých a použitých známek je cca 60 kusů, z toho chybotisky PENOE jsou nepoužité v nejvyšší kvalitě známé pouze 3ks, takže jde určitě o větší raritu než modrý Mauritius POST OFFICE, kterých se dochovalo 12, jak jsem již uvedl.
Autor: Jaromír Petřík | 8. 3. 2024

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

LINDNER - PHILA-COMBI-BOX - zoubkoměr, průsvitky

LINDNER - PHILA-COMBI-BOX - zoubkoměr, průsvitky

  • Cena: 546 Kč
Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na paměťové kartě

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na paměťové kartě

  • Cena: 999 Kč